Aby powiedzieć czym jest implantologia, muszę podeprzeć się definicją, jednak postaram się ją znacznie skrócić, do podstawowego minimum. W związku z tym, implantologia, to dziedzina nauki zajmująca się wprowadzaniem implantów do żywego organizmu. Jest ona dostosowana do warunków naszego organizmu, tak aby przeszczep nie został odrzucony przez organizm ludzki. Co czasami na miejsce, jednak odpowiednie interakcje, budowa i warunki pozwalają na tak zwane przyjęcie się implantu. Czyli pozytywne jego odebranie przez organizm. Implantologia dotyczy wielu dziedzin medycyny, między innymi stomatologii.

dentysta
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Aby wstawiać implanty do jamy ustnej nie wystarczy być bowiem zwykłym lekarzem stomatologiem. Potrzebne są odpowiednie uprawnienia w tej dziedzinie, pozwalające na wykonywanie takich zabiegów. Ponadto w obecnych czasach mało która osoba podejmuje się leczenia u doktora, którego wcześniej nie sprawdzi. Pozwala to na odnalezienie dobrego specjalisty,  któremu można bez trudu powierzyć swoje zdrowie.Specjalista w zakresie implantów odnośnie stomatologii nazywany jest Implantoprotetykiem stomatologicznym. Zajmuje się od odbudową naszego uzębienia za pomocą implantów. Takiego zabiegu uzupełnienia podejmują się przede wszystkich osoby, które barki mają w przedniej części jamy ustnej. Pozwala to na osiągnięcie trwałego efektu estetycznego, naszego wyglądu. Zęby spełniają jednak nie tylko funkcję wizualną, są przede wszystkim odpowiedzialne za mechanikę narządów żucia.

Która może być znacznie poprawiona, poprzez wszczepienie w miejscu ubytków implantów. Implanty jednak nie zastąpią w pełni, prawdziwego zęba, dlatego należy o nie szczególnie dbać. Ważne jest nie tylko profilaktyka, ale także stała kontrola u lekarza stomatologa. Implanty najczęściej wykonane są z trwałego materiału jakim jest tytan. Jest tworzywo najlepiej akceptowane przez ludzki organizm, stwierdzona nawet, że jest uznawane jako obce ciało.Wszystkie zabiegi stomatologiczne mogą być przeprowadzanie pod znieczuleniem, oczywiście jest on zróżnicowany w zależności od rodzaju wykonywanych działań. Jeżeli mówimy o wczepieniu implantów, możemy mówić o zastosowaniu znieczulenie miejscowe. Jest ona w zupełności wystarczająca, przy tego typu zabiegów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *